Младежките пъпки понижават самочувствието, притесняват подрастващите, а несръчните им опити да се избавят от тях възможно най-бързо, понякога оставят трайни следи по лицето за цял живот.
10 навика, които влошават състоянието, изброява дерматологът д-р Мариела Хитова от клиника „Евродерма“.
Вредни навици:
1. Използвате ново лечение всяка седмица. Това може да възпали кожа ви. Просто дайте време на изписаното лечение да проработи. Понякога пълното възстановяване отнема 3-4 месеца.
2. Прилагате лекарството само на пъпките. А със скритите какво правите? Нанасяйте крема навсякъде по лицето. Има пъпки, които само чакат да се покажат.
3. Гримът и продуктите за коса могат да предизвикат акне. Някои техни съставки и масла могат да доведат до образуване на пъпки. Затова използвайте специални, на които пише, че са некомедогенни. С други думи не водят до акне.
4. Споделяте макияжа си с приятелки. Акнето не е заразно, но когато си разменяте гримовете или четките, вие си прехвърляте клетки и бактерии, които могат да доведат до запушване и инфектиране на порите.
5. Спите с грим. Задължително го махайте! Ако сте твърде уморени, да си измиете лицето, поне отстранете грима с кърпичка за почистване.
6. Прекалено често миете лицето си. Това дразни кожата. Два пъти на ден е достатъчно. Задължително е, след като сте били на фитнес, за да махнете потта.
7. Пробвате да изсушите кожата. Акнеичната кожа е мазна, затова много често ви се иска да я изсушавате. Недейте. Това води до възпаление и повече пъпки. Избягвайте спиртните разтвори. Само хидратирайте.
8. Използвате скраб. Забравете. Бъдете нежни с кожата на лицето си и не я дразнете излишно.
9. Бършете потта по време на спорт. Само попивайте. Не търкайте.
10. Изстисквате пъпките. Вие махате всичко, което е вътре, но увеличавате възпалението. Така пъпката става по видима и понякога по-болезнена. Добре би било да устоите на изкушението и да изчакате акнето да мине, като използвате медикамент.
И накрая, ако въпреки всички ваши усилия акнето избива, потърсете дерматолог!