Какви кожни проблеми могат да се наблюдават по време на бременност? - статия във вестник Монитор

Д-р Хитова, какви промени настъпват по кожата па време на бременността и кои са преходни?

–  Заради хормоналните промени по ареолите, пубиса и средната линия на корема се появява тъмно оцветяване. По корема може да се явят  розово-лилави стрии, които се дължат на разпъване на кожата при нарастване на бебето в утробата. При някои жени се забелязва и пигментация по лицето – така наречената мелазма.

– Тези пигментации постоянни ли са и трябва ли да се вземат мерки?

– Тези промени, които са физиологични, обикновено остават известно време след раждането, но след това постепенно, макар и не напълно, отзвучават. За премахване на пигментациите трябва да се използват избелващи кремове, пилинг и лазерни процедури. Стриите обикновено изсветляват, но рядко изчезват. Широко рекламираните кремове не помагат. Трябва да се правят инжекции с колаген и фраксел, които се редуват. Терапията има задоволителен ефект. При някои жени дори може да доведе до пълно възстановяване.

Повечето кожни заболявания през бременността не се отразяват на бебето в утробата. Изключение правят инфекциозни заболявания като рубеола, сифилис и гениталният херпес симплекс, които имат понякога и тежки последици.

– Кои кожни болести се явяват само по време на бременност и обикновено се изчистват след раждането?

– Те са няколко. Една на 300 жени развива полиморфна ерупция на бременността. Сърбящият обрив обикновено се явява върху стриите на корема и постепенно обхваща тялото. Той не е заплаха за бебето в утробата и винаги изчезва 6 седмици след раждането. Макар и рядко, може да започне и след раждането, но пак изчезва за 6 седмици. Друго, макар и много рядко кожно нарушение, е херпес гестационис. То започва като тънки мехурчета около пъпа. Не крие рискове за бебето. Изключително рядко може да е причина за преждевременно раждане. Обикновено се наблюдава и при последващи бременности. Има още един обрив, който се явява по раменете и тялото – еритема мултиформе на бременността. Не  сърби и може да изчезне преди раждането и задължително веднага след това. Причина за появата му може да се медикаменти или инфекция. Затова лекарят трябва да направи диференциална диагноза.

– Защо по време и след бременността косата капе по-усилено?  

– Значителен косопад има веднага след раждането. Нарича се telogen effluvium и изчезва и без лечение 3-6 месеца  след раждането.

– Има ли някакви специални мерки, които трябва да се вземат при кожни оплаквания по време на бременност?

– Повечето кожни заболявания при бременните се лекуват по същия начин, както останалите жени. Лекарите трябва да избягват лекарства, за които се знае, че са опасни за плода в утробата. Важно е обаче жената винаги да го информира, че е бременна. Не бива да се стига до самолечение. Добре е да се избягват традиционните лечения, които изглеждат безвредни и приемливи, защото някои от тях могат да увредят плода.

Рубеолата се причинява от вирус, който се разпространява чрез кашляне и кихане. Почти веднага след заразяването по цялото тяло се появява несърбящ обрив, който продължава 2-3 дни. Ако майката се инфектира през първите 20 седмица на бременността, плодът може да се роди с дефекти или дори да загине в утробата. Ето защо всички жени трябва да се ваксинират в детството, но не и през бременността.Сифилисът е полово предавана болест. В ранния му стадий се появяват неболезнени рани по гениталиите, ануса или устата (в зависимост от първичното заразяване), които преминават без лечение за 3-6-8 седмици. По-късно по кожата на дланите, ходилата, устата се появява обрив. Ако инфекцията се развие по време на бременността, бебето може да се роди със сърдечни, костни или мозъчни дефекти. В развитите страни всички бременни минават задължително на изследване за сифилис.

Генитален херпес – причинява се от вирус. Обикновено се предшества от сексуален контакт. Изявява се като болезнени мехурчета и афти по гениталиите, като вирусът може да  остане във вагината дори и без симптоми, но по време на раждане да зарази бебето и да инфектира  кожата, мозъка или черния дроб. Ако бебето се роди с цезарово сечение, това може да се избегне.